Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych i inne działania na rzecz pracowników

Opublikowano przez w kategorii ogłoszenia/ inne, ważne.

Wczoraj przedstawicielki organizacji spotkały się na kolejnym roboczym spotkaniu w centrali dot. prac nad nowym regulaminem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Cieszy fakt, że zbliżamy się do finału i chociaż nie zdążymy zaakceptować dokumentu do końca października, to wiemy, że kształt dokumentu jest w zasadzie bardzo dobrze zarysowany a zapisy obu stron zbieżne.

Co to będzie oznaczać dla Ciebie- Pracownika?

Przede wszystkim głównym założeniem strony związkowej jest zwiększenie ilości osób, które będą mogły skorzystać ze środków funduszu.
Po drugie, ma być nastawiony na wyrównywanie szans, wsparcie rodzin z dziećmi (w szczególności wielodzietnych) oraz dostosowany do aktualnych potrzeb naszych pracowników.

Katalog świadczeń zostanie więc w każdym roku zmieniany (dodawane mają być kolejne świadczenia) tak by wachlarz świadczeń dawał możliwość wyboru tych, które odpowiadają pracownikom.

Owszem, chcielibyśmy więcej.
Gdyby była możliwość i środki, to zrealizowalibyśmy wszystkie sugestie i prośby wynikające z ankiety, którą wypełniali pracownicy.

Dlatego też, jako organizacja pro pracownicza mamy kilka pomysłów na tzw. bez kosztowe dobre praktyki, natomiast nie zamierzamy bez konsultacji z pracownikami niczego przedstawiać.
Co mamy na myśli?
A no takie działania, które nie ponoszą za sobą dodatkowych kosztów dla pracodawcy a np. są działaniami wspierającymi pracowników.
Jedną z naszych propozycji będzie dołączenie do akcji „DWIE GODZINY DLA RODZINY” (http://mamrodzine.pl/strefa-rodzicow/wydarzenia/2-godziny-dla-rodziny – więcej informacji o akcji i partnerach np.Allianz, Citi Handlowy, ERBUD, EY, GFK Polonia, Hotele Dr Ireny Eris, Kopex, Orange, Play, PWC, Tchibo, Tesco, Wirtualna Polska, S&T, Szkoła Wyższa im. Janusza Korczaka), które wprowadzane są w różnych firmach i instytucjach z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny.
Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Coroczna akcja „Dwie godziny dla Rodziny” jest częścią obchodów Dnia Rodziny w Polsce i promuje spędzanie czasu z bliskimi oraz pogłębianie więzi międzypokoleniowych.
Dzięki tej akcji pracownicy zyskują dwie godziny dla swoich najbliższych, w ramach akcji zachęca się by rozmawiać ze swoimi bliskimi na temat, który jest przewodnim tematem w danym roku.
W roku 2014 było to: „Co pokolenie to marzenie” a patronat objęła Pierwsza Dama Anna Komorowska oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Kolejnym pomysłem jest podziękowanie WSZYSTKIM PRACOWNIKOM za pracę oraz pamięć o nich w czasie obchodów kolejnej rocznicy powstania banku.
Wielu pracowników uważa, że pomijanie frontowych pracowników w obchodach ( w tym roku odbyły się w Jachrance) jest nie fair.
Oprócz tego, że brak jest działań integracyjnych na poziomach stref i regionów, to w każdym roku od 2009 brak jest wspólnej fety z okazji rocznicy naszej firmy.
A przecież kapitałem naszej firmy są wszyscy pracownicy, nie tylko managerowie i dyrektorzy.

Zdajemy sobie sprawę, że organizacja imprezy, dla wszystkich pracowników, będzie kosztem pracodawcy i z takim argumentem przyszłoby nam walczyć, pomijamy fakt czy faktycznie koszt w związku z tym działaniem byłby tak wielki, że nie możliwy do uniesienia przez bank, natomiast uważamy że wraz z takim kosztem pojawia się główna korzyść.
Korzyścią nadrzędną jest przecież satysfakcja pracownika oraz możliwość zacieśniania kontaktów międzyludzkich w firmie.
Nie ma w tej chwili takich działań, przez co pracownicy nie czują się teamem.
Pewnym substytutem i podziękowaniem dla wszystkich pracowników firmy, byłaby możliwość w ramach obchodów rocznicy, przyznanie dodatkowego dnia wolnego (urlop płatny-jeden dzień) do wybrania przez pracownika w określonym czasie, który nie przechodziłby w puli urlopu na rok kolejny (zasady takie jak dodatkowe dwa dni urlopu dla rodziców).

A czego WY jako pracownicy chcielibyście?
Czy w ramach bez kosztowych działań macie pomysły na wsparcie pracowników, okazanie im jakim ważnym ogniwem są dla firmy?
Na wasze pomysły i sugestie czekamy na mailu:zz_eurobank@interia.pl
Dwie godziny dla rodziny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *