Co z tym regulaminem?

Opublikowano przez w kategorii ogłoszenia/ inne, ważne.

No właśnie co? Informacja o pracach nad rewolucyjnym regulaminem pojawiła się w 2015r. Wiele osób wkraczając w szeregi naszych pracowników usłyszało o rewolucji przygotowywanej dla tego pionu. My też słyszeliśmy…acz nie widzieliśmy 🙂

Teraz właśnie ci pracownicy zadają nam to pytanie i dodają „dlaczego tak długo ?” Otóż, w 2015r. nie opiniowaliśmy regulaminów, nie współpracowaliśmy w tym zakresie i nie były procesowane nowe zapisy. Oficjalna informacja o nowym regulaminie to okres wakacji 2016r. a pierwsze spotkanie odbyło się w sierpniu.

Od miesiąca trwają prace nad nowym regulaminem premiowania przez stronę społeczną, chociaż użycie sformułowania „prace” jest  nie do końca adekwatny.

Praca nad regulaminem czyli założenia, metodologia, wyliczenia (spięcie z budżetem), zapisy wykluczające czy regulujące wysokość tego składnika wynagrodzenia zostały wykonane w przypadku DSP tylko przez jedną stronę.
Pytacie często jaki ten nowy regulamin będzie. Moglibyśmy Wam odpowiedzieć szybciej i sprawniej, gdyby tworzenie regulaminów odbywało się w symbiozie, wtedy też wprowadzenie samego dokumentu odbywałoby się natychmiast po zakończeniu prac obu stron, bez kolejnego opiniowania, tłumaczenia prawnikom i nam co autor zapisu miał na myśli i dlaczego zamysł jest taki a nie inny.

Niestety tak nie jest. Dlatego opiniowanie dokumentu musimy dzielić na dwa etapy. Etap pierwszy, to sprawdzenie czy umieszczone zapisy są zgodne z aktualnie obowiązującym prawem. Wstępna weryfikacja rozpoczyna się w momencie otrzymania dokumentów- potem dokument otrzymuje prawnik.

Drugim etapem jest obliczenie wysokości wypłacanej premii, zestawienie jej z aktualnymi premiami i wyciągnięcie wniosków. Ten etap jest długi i trudny, gdyż niektórych parametrów nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć.

Powołaliśmy w związku z tym zespół roboczy, składający się z członków związku, tak by bezpośrednio pracownicy policzyli dla swoich stanowisk ile wyniesie ich „nowa premia”.
Naszym zadaniem – Komisji jest ZABEZPIECZENIE PRACOWNIKÓW tzn. tak ukształtowanie zapisów w regulaminie aby prawo do wypłaty było niezaprzeczalne i niepodważalne- odpowiedź „bo tak jest w eurobanku” nas nie satysfakcjonuje 😉

Powoli kończymy etap pierwszy. Etap drugi cały czas trwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *